Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 1. 2020

Rezidence Vévodů Sachsen - Lauenburg

 


Lauenburg postavil v roce 1182 Bernhard von Sachsen. Původní slovanské jméno bylo "Polabenburg" a odkazovalo se na hrad v zemi předmětného slovanského kmene Polabanů (obyvatelé Labe, Staroslovanský Labe). Pro toto místo si vybrali kopec, který se snadno hájil nad řekou. Během doby stavby byl hrad zničen následovníky lva Jindřicha lva v roce 1184, ale na příkaz císaře museli pomoci jej znovu postavit. Tak se Lauenburg dostal pod dánskou kontrolu kolem 1203 po dobytí Adolfem I. von Dasselem  a v roce 1228 byl Albrechtem I. od Dánů osvobozen. Ten udělal z hradu svůj rodový dům. V 15. století se díky rozsáhlým stavebním pracím, zejména za vévody Jana IV., proměnil zámek na pozdně gotický hrad. Věž byla postavena v letech 1457 až 1477.

800px-lauenburg_schloss_16._jhd.jpg

Hrad se skládal z několika samostatných částí, byl z velké části postaven z cihel v renesančním stylu. Zahrnoval věž, kuchyňský dům ve velké kamenné budově, pivovarnický a pekařský dům, masný dům a tzv. Vogthaus, jakož i obytný dům, vrátnici, které byly pod jednou střechou, a nakonec koňskou stáj. Hradní kostel byl postaven v roce 1595 u příležitosti vévodova návratu z turecké války. Slavnostní otevření zámeckého kostela proběhlo v roce 1596. Dne 29. ledna 1616 vypukl na Schlossbergu požár. Počínaje hradním kostelem se oheň rozšířil na jedno z hlavních křídel hradu, kde byly panské komnaty. Část budovy zámku však zůstala nepoškozená, v ní bydlel  vévoda Franz II. až do své smrti  dne 2. července 1619. Vévoda August přestěhoval svou rezidenci do Ratzeburského paláce v roce 1619 po uzavření smlouvy o dědictví. Vévodkyně Maria používala hrad až do své smrti 13. srpna 1626.

 

Hrad je také zobrazen na dánské vojenské mapě z roku 1638. Byl následně dočasně ve třicetileté válce okupován Švédy, V roce 1656 císařský dělostřelecký přepad těžce poškodil stávající budovy. Vévoda Julius Jindřich plánoval obnovu zámku po skončení války, ale už k ní nedošlo. V roce 1708 byla postavena správní budova, nyní známá jako zámek. V roce 1817 byla vrátnice a přilehlá budova zbořena.

 

rezidence Ratzeburg